Jak už bylo řečeno, je mnoho možností, jak třídit auta. Nejčastěji se ale dělí na auta pro osobní a pro nákladní přepravu. Auta pro osobní přepravu pak mohou být soukromá či pracovní, mohou to být klasické vozy i dodávkové vozy. Mohou být určeny pro hromadnou přepravu osob, autobusy, nebo hromadnou přepravu zvířat, náklaďáky a kamiony.

auto na poušti

Osobní vozy mohou být velké či malé rodinné, pracovní i jiné, například to může být karavan, který je obytný. Nejčastějším hlediskem, na které se díváme, když si chceme pořídit nové auto je, zda je auto n naftu, nebo na benzín, LPG, jestli to je elektromobil. Vybíráme si tedy podle pohonných hmot, na jaké auto jezdí, ale také podle účelu, za jakým auto chceme. Od toho se odvíjí jeho velikost, technické parametry jako koně, pohon na přední, zadní, oboje… Když chceme auto, co nás bezpečně dopraví do práce a z práce, určitě zvolíme jiný vůz, pracujeme-li ve městě, nebo někde, na rozhledně, kde je špatně přístupný terén. Volíme si tedy automobil terénní či silniční. Volíme si ho i podle toho, zda s vozem chceme přepravovat pouze sebe a náklad, nebo ještě někoho dalšího, například rodinu, děti a v jakém počtu, aby byla pro každého sedačka. Možná se nám hodí dodávka, kde se dá převézt několik lidí a ještě pracovní materiál. Nebo budeme přepravovat mnoho osob a zvolíme si mikrobus či autobus?
městský provoz

Na některé druhy aut, je nutné mís speciální řidičské oprávnění, jako například na nákladní auto, na autobus, na osobní auto, na kamion, na přívěs…

Proto je nutné vybírat vůz i podle toho, na co máme řidičské oprávnění, pokud tedy nemáme v úmyslu navštěvovat autoškolu.

Také, když už máme zvolenou kategorii vozu, máme možnost vybrat si vůz v dané kategorii od různého výrobce, v různých barvách i v různém nadstandardním vybavení. Přejeme-li si klimatizaci, nebo třeba airbagy i z vnější strany auta? Dnes už není problém.