S vývojem vědy a techniky začali lidé na místo bylinkám, důvěřovat více farmakům a uměle vyrobeným lékům. Některé jsou svou povahou upravené bylinky do podoby tablety s přídavkem látek pro dlouhodobé uchování, lepší chuť, tvar i barvu. A tak na každém léku, přibývá mnoho pomocných a dalších látek, které způsobují vysokou cenu léku, často nehrazenou pojišťovnami a zajišťují si pro budoucnost pacienty. I když jimi budou až za několik let a s něčím, co by je ani nenapadlo, že mohlo jejich novou nemoc způsobit a přiživit, vždyť přeci takový lék proti bolesti mi nemůže způsobit žaludeční vředy, myslí si většina lidí, ale hluboce se mýlí. Může a způsobuje.
platíčka léků
Farmakologický business je business, kde se tváří, že chtějí svým klientům aktuálně krátkodobě ulevit, ale z dlouhodobého hlediska si připravují pro sebe další práci, další léky, který dotyčný bude potřebovat. A úplně nejlepší je vytvářet si takové zákazníky, kteří se kvůli užívání nějakého léku na něm stávají v podstatě závislými.
A z druhé strany na oko bojují proti legalizaci některých bylin, jako je marihuana, která leckdy umí pomoci některému druhu pacientů o mnoho lépe, než deset klasických léků. A pokud je užívaná s rozumem a ne zneužívaná, je prospěšnější, než léky chemicky stvořené, které často mají více vedlejších účinků, než je jejich hlavní účinek pomáhat.
léky na bolest
V tomto chemickém businessu jsou psychiatrické léky kapitolou sami o sobě, protože jejich užíváním se rychle člověk stane proti nim odolný, musí mít větší a větší dávky, které mu poškozují játra i ledviny a tak se mu nasadí další léky na něco jiného a zvýší se dávka psychofarmak, která mohou v některých případech způsobit další psychiatrické nemoci nebo jejich příznaky a máme na světě vyrobeného dlouhodobého pacienta užívajícího farmaka od farmakologických gigantů.