Příspěvek na bydlení patří mezi sociální dávky a má přispět na pokrytí nákladů na bydlení jak jednotlivcům, tak i rodinám s nízkými příjmy. Stanoven je zákonem o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb.

Poskytuje se oprávněným osobám (sociálně slabším), které bydlí ve vlastním domě či bytě, v bytě družstevním, anebo nájemním – jinými slovy přísluší všem oprávněným bez ohledu na formu bydlení; určitý rozdíl však mezi dávkami je. Například družstevní bydlení se z hlediska výpočtu dávky na bydlení posuzuje jako bydlení v osobním vlastnictví.

wallpaper-416046_1280

Aby se osoba či rodina stala oprávněnou, musí každé kalendářní čtvrtletí dokládat své příjmy, které jsou pro pobírání příspěvku na bydlení rozhodující.

Náklady na bydlení se pro nárok na výši příspěvku na bydlení stanovují jako jejich průměr za kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje“.

Zde je nutno podotknout, že za příjmy se považuje i rodičovský příspěvek a přídavky na dítě.

poverty-4561704_1280

Obecné ustanovení: nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v tomto bytě přihlášen k trvalému pobytu a jehož skutečné náklady na bydlení přesahují částku, která je součinem příjmů v rodině a koeficientu 0,3 (v Praze 0,35); současně tento výsledek nesmí být vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Tyto normativní náklady běžně lidé většinou ani neznají – jedná se o průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Jsou do nich zahrnuty i ceny energií a služeb.

Celé to zní ovšem poněkud složitě, a tak pro osoby, které si samy nedokáží nárok či výši příspěvku vypočítat, je velkým pomocníkem kalkulačka příspěvek na bydlení Mylifestyle. Do kalkulačky jednoduše zadáte potřebné údaje a ona sama vám vypočítá, zda jste osobou, která je oprávněna požadovat tuto státní sociální dávku.