Hned na začátku článku musím opravit jeden nepřesný údaj z úvodníku. U osoby samostatně výdělečně činné, tedy OSVČ, se nejedná o sídlo, ale o provozovnu. Ne že by to na skutečnosti a významu něco měnilo, ale je dobré nazývat věci správnými jmény.

Vše je věc dohody

Ale vraťme se k tématu. Proč si podnikatel dnes bez sídla ani neškrtne? Proto, že mít sídlo, mít poštovní adresu, je podmínkou pro zápis společnosti s ručením omezeným do Obchodního rejstříku. U OSVČ jde o zápis do rejstříku Živnostenského.

Celou záležitost u právnických osob upravuje zákon o DPH č. 235/2004 Sb. §4. odst. 1 písmeno I. A co je v zákonech napsáno, to musí platit, i když je dnes z pohledu on-line reality, tato povinnost přinejmenším sporná.

Co tedy dělat, když si zakládáte společnost s ručením omezeným a sídlo se vám nedaří sehnat. Nikdo, kdo vlastní nějakou nemovitost se zrovna netváří na vaší žádost o podpis souhlasu s umístěním sídla vaší budoucí společnosti. Je nějaká možnost jak to zařídit tak, aby to navíc moc nestálo?

Ano je. Je možné si sídlo firmy v Brně pronajmout. Ne, nelekejte se. Nebudete si pronajímat nějaký sklad či kancelář. Pronájmem získáte dvě věci. Souhlas s umístěním sídla vaší společnosti, což je onen pověstný trn ve vaší patě. Druhou věcí je označení budovy s názvem vaší společnosti. Nejpravděpodobněji se bude jednat o přiměřeně velkou tabulkou. Velkou právě tak, aby si ji všimli poštovní doručovatelé, kteří ponesou vaší poštu.

Pošta na meil

Pokud jsme u té pošty. Víte, že v ceně pronájmu budete mít zahrnuto i přebírání pošty a to klasických i doporučených dopisů a dokonce i balíků? Že veškerá tato pošta bude registrována a notifikována, takže ještě týž den budete vědět, že vám něco přišlo? A že, budete-li si přát, budou listovní zásilky skenovány a ve formátu PDF posílány na váš e-meil? Můžete zrovna jednat třeba v Japonsku, ale žádná písemnost vám neunikne.