Bazény s vířící vodou, neboli vířivky, byly známy již ve starověku. Byly součástí bohatších vrstev obyvatel v Egyptě, využívali je Řekové a Římané. Římské lázně také daly podnět novodobým technologiím, které jsou v současné době populární pod souhrnným názvem wellness. Procedury wellness jsou prokazatelně účinné především pro eliminaci stresových faktorů, které se během pracovního týdne nashromáždí na každém z nás v nebývalé míře. Většina stresu, až 75 procent, pramení z pracovního procesu a v souvislosti s penězi.

tvar bazénu

Vstoupíme-li do vířivky, po chvíli cítíme po těle příjemné mrazení. Abychom si pobyt v tomto úžasném prostředí skutečně vychutnali, neměla by voda příliš pěnit. Mějte na paměti, že pěna se tvoří především u vyhřáté vody při teplotách vyšších, než je tělesná teplota, tedy především u vířivek. Napomáhá tomu právě samotný pohyb vody, což je také častým jevem u bazénů vybavených masážními tryskami.

Vodní pěna vzniká díky povrchovému napětí kapalin a má na ni vliv obsah nečistot a kyselejší pH. Jak se jí zbavit? Nejprve zahájíme kontrolu vody pH testerem, měla by být v optimálním rozmezí od 7,0 do 7,4. Pro její vyrovnání poslouží přípravky pH plus, nebo mínus. Pak teprve lze nasadit tzv. odpěňovač.

vodní pěna

Základní typy odpěňovačů

  • Olejové – jsou účinné díky tenkému olejovému povlaku, který stoupá k hladině, protože je lehčí než voda. Vyrábí se většinou z esterového vosku, nebo z parafínu.
  • Silikonové – účinkují podobně, jako předchozí typ, pouze se jako aktivní prvek využívá s vodou netečný oxid křemičitý (polydimethylsiloxan). Jeho molekuly nemají žádný náboj, s vodou se neslučují, ani se v ní nerozpouští, jsou tedy tzv. hydrofobní.
  • Vodní – využívají vlastností silikonových a olejových prostředků a jsou jakousi jejich kombinací.

zdravá koupel

Přípravky se prodávají většinou ve formě emulze, která se ředí v doporučeném poměru. Obvyklá dávka je v rozmezí od 5 do 10 ml na kubík vody. Omezený účinek preparátu může způsobit starší a více znečištěná voda, jestliže i po opakované aplikaci voda silně pění, doporučuje se její celková obměna.