Někdy do našich životů zasáhnou různé nepříjemné události. K takovým jistě patří i závažná onemocnění. Jedním z těchto onemocnění je Alzheimerova choroba. Je to velmi závažné a plíživé onemocnění, které změní život nejen osobě nemocné, ale i nejbližšímu okolí.

senior

Nástup onemocnění přichází v pozdějším věku a velmi nenápadně. Všimnout si lze náhlých a častých výpadků paměti, zmatenost i projevů agresivního chování, které k tomuto onemocnění bohužel také patří.
Tato nemoc patří k onemocněním, kterým se říká demence. Její příčiny se nám ale stále nepodařilo přesně objasnit a zatím tedy není ani možné ji vyléčit. Lze ji však zpomalit a alespoň lidem v pozdějších stádiích umožnit bezpečný a maximálně důstojný zbytek života, který by bez pomoci ostatních a kvalitní péče nebyl hezký.
Ač není známa přesná příčina, jsou známé rizikové faktory, k nim patří především:

· Vysoký věk, zejména pak nad 65. let
· Mužské pohlaví
· Úbytek acetylcholinu
· Dědičnost
· Časté otřesy hlavy a tedy i určité sporty, např. box

Pokud tedy máte podezření, že se u vás či vašich blízkých vyskytuje tzv. alzheimer, neváhejte navštívit lékaře a podrobit se vyšetření, které vaše obavy může potvrdit či vyvrátit.

Kdy navštívit lékaře

Bojíte se, že nepoznáte příznaky? Zkuste se zaměřit především na to, jak se daná osoba projevuje, zda v chování dochází v poslední době k nějakým změnám. Často vše začíná výpadky paměti, hledáním věcí, které ale běžně každý den používáme a za normálních okolností o nich máme přehled. Hledané věci navíc nacházíme na neobvyklých místech.

Dalším vodítkem však může být i to, že se daná osoba rozplývá nad vzpomínkami z minulosti, ale není schopna si vybavit věci nedávné. Postupně se objevuje i špatná orientace v čase či poruchy řeči ve smyslu hledání vhodných slov a vystižení myšlenek.

demence

Nemocný člověk postupně přestane být soběstačný a sám sobě může být i nebezpečný. Pro jeho okolí je velmi těžké poskytnout mu celodenní péči a často nezbývá jiné řešení, než umístit nemocného do specializovaného zařízení.