Pilot Formule 1. Stačí vyslovit tento výraz a bude se vám tajit dech. Už jen z pohledu na pouhý kamerový záznam průběhu jednoho závodního okruhu z kabiny závodního stroje je každému ihned jasné, že při takové úctyhodné rychlosti musí být u závodního jezdce vnímání reality všemi smysly nesmírně přetíženo. Obtížné je samo o sobě zvládnout bezchybně projet vytyčenou tratí, natož v ní soupeřit s ostatními rivaly. A vyhrávat, dokonce několikrát za sebou? To ten pomyslný klobouk musíme smeknout.
depo formule.jpg

Alain Prost

Skutečná legenda z konce dvacátého století. Francouz zvučného jména byl znám na trati sice jako ďábel, pokaždé se totiž zrovna nechoval v duchu fair play, ale byl to špičkový jezdec. Zaznamenal celkem 4 mistrovské tituly a mohl jich mít na svém kontě až sedm, kdyby mu jeho královské žezlo neodebral jiný mistr – Rakušan Niki Lauda.
ferrari formule 1.jpg

Niki Lauda

Snad největší žijící legenda, říká se o něm, že je to kočka s devíti životy. Ve své době mu fandilo od srdce nejvíce fanoušků a pochopitelně i fanynek. Bylo to dáno také jeho dobrodružnou povahou a osobností. Tento sebevědomý špičkový pilot (mimochodem pilotuje i sportovní a dopravní letadla) utrpěl velmi těžká zranění v okruhu v Nürburgringu, kde málem v kokpitu vozu uhořel, podrobil se plastické operaci tváře, ale přežil, překonal psychické trauma a vrátil se zpět, aby závodil a dobýval další tituly.
závody formulí.jpg

Mika Häkkinen

Přezdívají jej létajícím Finem. Na konci devadesátých let sváděl těžké boje na závodní dráze s Michaelem Schumacherem a podařilo se mu v letech 1998 a 1999 zvítězit. Létající Fin se v roce 2002 odebral do sport divize firmy Mercedes, ale jeho vzpomínky na kariéru v souvislosti s Michaelem Schumacherem je možno nazvat legendárními. Schumacher byl totiž jeden z nejlepších pilotů F1 v celé její historii, bohužel však v roce 2013 utrpěl velmi vážný úraz hlavy, nikoliv v kabině vozu, ale na lyžích při sjezdu alpského terénu, a neochránila jej dokonce ani lyžařská přilba.